DOULA ALI (PO)PORODNA SPREMLJEVALKA

Doule smo zasledili v slovenskem medijskem prostoru že pred nekaj časa. Gre za porodne spremljevalke, ki ne izvajajo medicinskih posegov, temveč dajejo bodoči materi čustveno oporo, tolažbo in koristne informacije. Nudijo celovito podporo tako tekom nosečnosti, kot tudi med in po porodu. Doula ni nujno že mamica, vendar ima izkušnje s porodi, se stalno izobražuje in je seznanjena z vsemi podrobnostmi nosečnosti, poroda in poporodne oskrbe.

Zakaj torej izbrati doulo, če imate v porodnišnici babice in porodničarje?
Porod je posebna izkušnja, za katero si vsaka porodnica želi, da bi ji ostala v lepem spominu. Še posebej ob prvi nosečnosti se bodoča mamica počuti neizkušeno, lahko je prisoten tudi strah, zato želi ob sebi zanesljivo osebo, ob kateri se bo počutila varno, mirno in predvsem spoštovano.

Spet druge nosečnice se odločajo za doulo zaradi slabih izkušenj prejšnjega poroda, ki ni potekal po njihovih željah, zato želijo naslednjič ob sebi nekoga, ki bo odločno zastopal njihove želje (zlasti takrat, ko porodnica zaradi hudih bolečin sama ne zmore izražati svojih želja).

Poglavitni argument ZA doulo je, da natančno pozna porodnico, njene želje in potrebe, saj jo spozna tekom nosečnosti. Za razliko od pogostokrat preobremenjenega bolnišničnega osebja, jo spremlja čez celoten porodni proces. Nudi ji koristne informacije, pokaže ji sprostitvene tehnike, med samim porodom pa skrbi predvsem za njeno udobje in izpolnitev porodnega načrta. Je spremljevalka, ki poskuša obema partnerjema omogočiti nepozabno porodno izkušnjo, zato pomaga tudi pri vključitvi partnerja v sam porodni proces. V primeru, da izberete poporodno spremljevalko, dobro preverite, kakšna izobraževanja ima za sabo in predvsem, ali jo začutite kot osebo, ki ji lahko zaupate v času, ko ste najbolj ranljive. Seznam doul lahko najdete TUKAJ

Po drugi strani pa se v javnosti pojavljajo tudi očitki o tem, kako lahko doula zgolj v nekaj srečanjih dodobra spozna porodnico in njene želje. Težave lahko nastopijo tudi, ko mora doula v primeru komplikacij med porodom zapustiti porodniško sobo zaradi internih pravil bolnišnice. Tretji pomislek pa je povezan s samo intimo poroda, saj določene mamice menijo, da sodi v porodno sobo poleg zdravstvenega osebja zgolj njen partner. Vsekakor je izbira porodnega spremljevalca intimna odločitev vsake ženske, ki sama zase najbolje ve, kaj želi in potrebuje.

Ne glede na to, koga boste vzele zraven pri porodu, vam želimo kar najlepšo porodno izkušnjo, čim manj bolečin in kar je najpomembneje; zdravega otročka!

Viri:

DONA International. 2017. Find a doula.  Dostopno prek: https://www.dona.org/what-is-a-doula/find-a-doula/?fwp_doula_region=slovenia (17. januar 2017).
Parents.com. 2017. You have a doctor, so why get a doula? Dostopno prek: http://www.parents.com/pregnancy/giving-birth/doula/do-you-need-a-doula/ (17. januar 2017).
Siol.net. 2012. Kdo je doula in kaj pomeni roditi z njeno pomočjo? Dostopno prek: http://siol.net/novice/slovenija/kdo-je-doula-in-kaj-pomeni-roditi-z-njeno-pomocjo-120527 (17. januar 2017).